Clean Room Ceiling Hepa FFU Fan Filter Unit with Advanced Filtration System
| Brand Name: | SHP |
| Model Number: | Customized |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | $400.00/sets 1-4 sets |
| Payment Terms: | L/C,T/T |
| Supply Ability: | ≥1 set |
clean room hepa ffu
,clean room ffu fan filter unit
,customized size hepa ffu
Product Overview ——Clean Room Ceiling Hepa FFU Fan Filter Unit with Advanced Filtration System
![]()
Main Specification for FFU
| Dimensions(L×W×H) | 1175×575×350mm,1175×875×350mm,1175×575×350mm,Customized. |
| Air Velocity | 0.45m/s |
| Filter | HEPA≥99.995%@0.3micron or ULPA≥99.995%@0.12micron |
| Noise | ≤65db |
| Power | 220V,50Hz |
| Material | SS304/Powder Coated Galvanized Steel |
| Controller | Speed adjustor/Speed Indicator |
Features at a Glance
- High-efficiency Air Filtration and Purification
- Establishing a Stable Unidirectional Airflow Field
- Modular and Flexible Combined Air Supply
- Maintaining Cleanroom Pressure Difference Balance
- Reducing System Energy Consumption and Operation Costs
- Adapting to Environmental Control in Special Scenarios
Products Description
![]()
- HEPA filter: HEPA filters represent the ideal synergy between high-efficiency filtration and forced-air conveyance.
- Handles: handles formalize enhanced safety, operational convenience, and procedural reliability during both installation and maintenance operations.
- Safety net: This shift from reactive risk response to proactive risk management in cleanroom control drastically cuts the likelihood of batch loss, recalls, or downtime caused by environmental deviations, delivering critical stability and reliability for high-value production.
- Adjustable knob: This fine‑tuning capability empowers engineers and operations staff with enhanced flexibility, enabling a more precise, economical response to complex, dynamic real‑world requirements—thereby ensuring optimal and robust cleanroom performance.
Related Products
Company Profile
![]()
As a leading supplier of clean room system and clean room products,SHP is an organization that prides itself both on technical expertise as well as next level customer care.SHP offers Cleanroom Solutions to meet our clients' particular requirements specialized for pharmaceutical,biotechnology and microelectronic cleanrooms.We also provide a range of Clean Room products including wall panel,door&window and a series of clean room equipment.
As an ISO 9001:2015 certified organization,we are committed to continually improving our customer service programs while meeting or exceeding your product quality criteria.With our comprehensive customer solution offerings,excellence in products,and decades of technical expertise,we are confident that SHP can match the best to your application.
Our Certification
![]()
Customer Photos
![]()
Packing and Shipping
![]()
FAQ
Q1: Where is your company?
A1:Our company is located in Suzhou City, close to Shanghai. It's a 1.5-hour drive from PVG Airport.
Q2: Are you a manufacturer or a trading company? What can I buy from you?
A2: We are manufacturers. We focus on cleanroom projects, air showers, FFUs, through boxes, dosing rooms, laminar flow hoods and benches, AHUs, and sealed doors and Windows.
Q3:When is your delivery time?
A3: If your cleanroom project includes AHU, the delivery time is 35 days. If you purchase goods without an AHU, the delivery time is 10 days.
Q4: How long is your warranty period? What kind of after-sales service can you offer?
A4: Our warranty period is two years after the completion of the project. During the warranty period, if there are any problems, we will replace it. If you can't handle it, we will send an engineer to solve it for free.
Q5:Can you conduct cleanroom validation?
A5: Yes, we can offer documentaries of DQ, IQ, OQ and PQ. Still fat & Sitting. Product operation manual, maintenance guide and a complete set of cleanroom drawings.
Q6:What are your advantages?
A6: We have a complete technical team consisting of 12 senior cleanroom and HVAC engineers to provide you with technical support. We have completed over 2,100 cleanroom projects in China and overseas. Such as Japan, Indonesia, Thailand, Bangladesh, India, North Macedonia, Saudi Arabia, Yemen, Russia, Moldova, Switzerland, Norway, the United Kingdom, Spain, France, Belgium, Kuwait, Tunisia, Mauritius, Sri Lanka, Mongolia, Philippines, Nepal, Sudan, Somaliland, Australia, New Zealand, Canada, Algeria, Egypt, Singapore, and the United States.